wtorek, 1 sierpnia 2017

Kurier Szachowy nr 43-44 sierpień/wrzesień 2017

Kurier Szachowy nr 43-44 sierpień/wrzesień 2017

Gotowy do pobrania!

 

  


Kolejny numer Kuriera Szachowego rozpoczynamy od drobiazgowego raportu z XI mistrzostw świata, jakie odbyły się w Chanty Mansyjsku. Polacy nawiązali do przedwojennych tradycji i po wspaniałej grze sięgnęli po medale. Małego tego! Jan Krzysztof Duda, jako drugi po Radosławie Wojtaszku osiągnął ranking 2700+. Tym historycznym wydarzeniom poświęcamy ponad 100 stron!
Relacja ze sławnego turnieju Altibox Norway Chess, to pierwsza klęska mistrza świata Magnusa Carlsena, któremu nic nie wychodziło i w efekcie przegrał dwie partie wygrywając tylko jedną. Jeszcze gorzej poszło niedawnemu pretendentowi Siergiejowi Karjakinowi, który zajął samodzielne ostatnie miejsce!

Nie zwalniamy tempa i kolejne sprawozdanie dotyczy XVIII Indywidualnym Mistrzostwom Europy, które tym razem odbyły się w Mińsku. Polacy święcący triumfy w rozgrywkach drużynowych, nadal indywidualnie wypadają blado. Do Pucharu Świata awansował z tej puli tylko Jan Krzysztof Duda mimo startu aż 14 Polaków.

Tradycyjny Memoriał Capablanki kiedyś odbywał się w Cienfuegos i Hawanie. Aktualnie odbywa się w Varadero i towarzyszą mu liczne dodatkowe rozgrywki. W turnieju głównym rozgrywanym podobnie jak w roku ubiegłym w sześcioosobowym składzie zagrał Kacper Piorun, który rozpoczął turniej od dwóch porażek. Ostatecznie osiągnął 50% i wygrywając z Iwańczukiem odebrał mu szansę na zwycięstwo w turnieju.

Kolejny start polskiego zawodnika, tym razem Dariusza Świercza, odnotowaliśmy w Saint Louis. Cieszy fakt, że po okresie zaniku turniejów kołowych od pewnego czasu wróciły one znowu do łask nawet, gdy nie skupiają czołówki światowej. Tak też grano Saint Louis. Ostatecznie Dariusz podzielił 3 – 7 miejsce przegrywając z najlepszym na świecie juniorem Jeffreyem Xiongiem, ale też odnosząc wartościowe zwycięstwo nad Aleksandrem Ipatowem.

W naszej wędrówce po kartach historii poświęconych bataliom o koronę szachową dotarliśmy do postaci Michaiła Botwinnika, który został pierwszym powojennym mistrzem świata. Po jego koronacji w 1948 roku przyszedł czas na pierwszy pełny cykl, czyli turnieje strefowe, międzystrefowe, kandydackie i dopiero mecz o mistrzostwo świata. Już w 1947 roku rozegrano pierwsze turnieje strefowe. Odbyły się one w Hilversum i Helsinkach. Ponadto taką rangę otrzymały mistrzostwa USA i Kanady. W tym numerze proponujemy unikalne materiały z turnieju strefowego w Helsinkach (31 lipca – 12 sierpnia 1947 r.).
W przeglądzie Olimpiad Szachowych dotarliśmy do Stambułu 2000, gdzie zagrało 126 zespołów. Polacy zajęli 15 miejsce.
Kronika szachowa rozpoczyna sezon 1963 krótką relacją z turniejów w Hastings i Soczi.


Zapraszamy doi bezpłatnego pobierania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz