wtorek, 27 września 2016

XXII Olimpiada Szachowa - Hajfa 1976

XXII Olimpiada Szachowa - Hajfa 1976

Książka dostępna w księgarni Virtualo.Kronika Hajfy 1976 kontynuuje serię historii Olimpiad Szachowych i jednocześnie wypełnia lukę w literaturze szachowej po roku 1974, dając polskim czytelnikom okazję do poznania nieznanych faktów, partii i fotografii dokumentujących przebieg turniejów narodów.

XXII Olimpiada, zorganizowana tym razem przez Izrael, padła ofiarą napiętej atmosfery geopolitycznej lat siedemdziesiątych. Została zbojkotowana przez blisko 40 państw, w tym kraje arabskie i solidaryzujący się z nimi ZSRR. "Zakaz" uczestnictwa dostały wszystkie ekipy należące do ówczesnej hybrydy zwanej „Krajami Demokracji Ludowej”. Zabrakło gwiazd… drużyn ZSRR, Węgier, Jugosławii, Czechosłowacji czy też Rumunii. Ostatecznie przyjechały reprezentacje 48 państw, w tym czterech debiutantów: Honduras, Tajlandia, Papua Nowa Gwinea oraz Bermudy.

Wielu doborowych arcymistrzów było nieobecnych. Natomiast z grających najwyżej notowany okazał się Ulf Andersson, który z rankingiem 2585 zajmował 14 – 16 lokatę na liście FIDE z dnia 1 I 1976 roku.

Warto dodać, że XXII Olimpiada została zaplanowana jako pierwsza, w której miał być zastosowany tzw. system szwajcarski kojarzenia drużyn.
.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz