sobota, 2 marca 2013

PDF i przysłowia polskie!


Obiecuję, że o formacie PDF już nie będziemy więcej pisać. Bez powodu :-) A teraz jest powód bardzo konkretny!

Otóż, napisałem niedawno na blogu, że przyszłość e-książek (eBooków) związana jest z rozwojem standardów ePUB (otwarty standard) i MOBI (specyficzny format portalu Amazon.com). I tutaj nic się nie zmieniło. Największe sklepy na świecie konsekwentnie promują wspomniane formaty, a blokują sprzedaż PDF-ów. Podobno prawdziwy e-czytelnik gardzi PDF-em i nie ma sensu ich sprzedawać :-)

W Polsce, księgarnie jeszcze się wahają... i nie są do końca pewne swojej strategii. Np. Virtualo (ten, który współpracuje z Empik.com) i Woblink przyjmują do sprzedaży PDF-y - o ile książka nie została wydana jako ePUB czy MOBI. Jeśli nastąpi uzupełnienie formatów, eBook w wersji PDF natychmiast znika! Choć nie wszędzie - pomimo, że Virtualo wyświetla w sklepie naszą książkę w formacie PDF, to nie można jej kupić. Dziwacznie trochę, ale trzeba zapewnić wsparcie dla osób, które kupiły wcześniej PDF i mają prawo dostępu do tej wersji (np. w przypadku, gdy chcą pobrać plik jeszcze raz).

To wszystko co napisałem wyżej, to nic nowego. Jednak narzekaliśmy na taki stan rzeczy, ponieważ nie rozumiemy zawężenia wyboru formatów - w przypadku kiedy istnieją wszystkie 3 wersje książki. Mieliśmy zatem oczy i uszy otwarte...

"Gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta"



Przysłowia mądrością narodu! Tych dwóch to Virtualo i Woblink. A ten trzeci to Publio, spółka  Agory. Wg zapewnień przedstawiciela Publio, w sprzedaży będą dostępne wszystkie 3 formaty plików. To nas przekonało do zainteresowania się tą platformą dystrybucyjną. Zatem wkrótce - mamy nadzieję - że PDF-y będą ponownie dostępne w sprzedaży! Pierwsza i druga olimpiada posiada również wersję PDF i cieszymy się, że Czytelnicy będą mieli większy wybór.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz