piątek, 5 stycznia 2018

Kurier Szachowy nr 48

Kurier Szachowy nr 48 - Styczeń 2018ZMIANY, ZMIANY, ZMIANY...

Kurier Szachowy będzie obchodził 5 urodziny.
W tym czasie otrzymaliście od nas 47 darmowych numerów. Dziękujemy wszystkim czytelnikom za setki tysięcy pobrań - zawsze była to dla nas ogromna motywacja do działania.

Na okładce niniejszego numeru zapowiedzieliśmy noworoczne zmiany. Najważniejszą z nich jest wprowadzenie płatnego Kuriera Szachowego.

Warunkiem dalszego rozwoju Kuriera jest poświęcenie mu większej ilości czasu i wzrost zaangażowania całego zespołu pracującego nad kolejnymi wydaniami. Wiążę się to z koniecznością finansowania pracy ludzi, infrastruktury i oprogramowania.

Bez Was, Drodzy Czytelnicy, Kurier Szachowy zostanie tylko lokalną inicjatywą kilku zapalonych entuzjastów gry królewskiej.
W 3-miesięcznym okresie próbnym, cena miesięcznika wyniesie 5 zł. Aby zachęcić Was do inwestycji w Kurier, będziemy nagradzać stałych czytelników książkami.

Każde 3 kolejne miesiące potwierdzonych zakupów, kwalifikują czytelnika do pobrania dowolnego eBooka z serii „Wielka Księga Olimpiad Szachowych”.

Pierwszy okres promocji obejmuje styczeń, luty i marzec 2018 r.

A co przygotowaliśmy dla Was w tym numerze Kuriera?

Na przełomie 1963 i 1964 roku miało miejsce niebywałe wydarzenie. W niezwykle silnie obsadzonych mistrzostwach USA, w których udział wzięli m.in. GM Reshevsky, GM Evans i GM Bisguier, Robert Fischer wygrał wszystkie 11 partii, co odbiło się wielkim echem w całym szachowym świecie. W dziale „Kronika wydarzeń szachowych” zamieszczamy komplet partii Fischera.
Relacje z wydarzeń współczesnych rozpoczynamy od tradycyjnego, ale coraz nudniejszego turnieju szachowego w Londynie. Po pierwszych trzech rundach kibice nie odczekali się ani jednej rezultatywnej partii! Wydaje się, że czas turniejów kołowych rozgrywanych tylko w gronie elity jest przeżytkiem. O wiele ciekawsze są rozgrywki, w których zestaw jest nierówny i ewentualne sensacje rozgrzewają do czerwoności i sprawozdawców i kibiców szachowych, co czyni z szachów imprezę widowiskową. W Londynie wydawać się mogło, że o kibicach zapomniano…
Bardzo ciekawie prezentowały się mistrzostwa Indii, kraju, który od narodzin talentu Ananda, czyli od Olimpiady Szachowej w Salonikach w 1988 roku, zaczął czynić ogromne postępy na polu szachowym i wkrótce został w tej kategorii potęgą. Wobec braku czołówki – triumfowali Lalith i największa nadzieja szachów hinduskich – Aravindh.
Po rozegranych we Włoszech mistrzostwach świata juniorów do lat 20, Norwegia ma dwóch mistrzów świata: Magnusa Carlsena, o czym doskonale wiemy, i idącego w jego ślady Aryana Tariego, który triumfował w Tarvisio w najtrudniejszej dla juniorów kategorii wiekowej. Polak Łukasz Jarmuła wypadł blado.
Ostatni turniej w serii FIDE World Chess Grand Prix rozegrano w Palma de Mallorca. Triumfowali faworyt Lew Aronian i nieoczekiwanie Dmitrij Jakowienko.


Zawartość numeru Styczeń 2018 r.:
  • Od Redakcji
  • LONDON CHESS CLASSIC, Londyn 1 – 11 XII 2017
  • 55. MISTRZOSTWA INDII Patna 28 X – 10 XI 2017
  • MISTRZOSTWA ŚWIATA JUNIORÓW DO LAT 20 Tarvisio (Włochy), 13 – 26 XI 2017
  • FIDE WORLD CHESS GRAND PRIX 2017 Palma de Mallorca (Hiszpania), 16 – 25 XI 2017
  • Batalia o szachową koronę (21) PIERWSZY CYKL 1947 – 1951, Helsinki (4) – turniej strefowy
  • Historia Olimpiad Szachowych – Turyn 2006 Numer 49
  • Kronika szachowa: sezon 1963 – odcinek 4
  • Historia plakatu szachowego – Wojciech Zawadzki
.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz