sobota, 20 grudnia 2014

Podsumowanie roku 2014

Żegnamy Stary Rok i witamy Nowy. Pora na chwilę refleksji i wydawnicze résumé.


Poprosiliśmy Redaktora Naczelnego i autora książek, Krzysztofa Puszczewicza o podsumowanie ostatnich dwunastu miesięcy.

Comrel: Jaki był 2014 rok?

Krzysztof Puszczewicz: Wystarczy spojrzeć na graficzne podsumowanie, by uświadomić sobie, że rok 2014 należał do bardzo aktywnych wydawniczo. Dopiero po wykonaniu całej tej pracy, uświadomiliśmy sobie, ile jej było. Od stycznia do grudnia wydaliśmy 11 numerów Kuriera Szachowego, a przed świętami ... pssst (to tajemnica!)... w formie prezentu, pojawi się kolejne już wydanie. W tym roku w sprzedaży pojawiło się również 7 części Wielkiej Księgi Olimpiad Szachowych, a premiera ósmej planowana jest pod koniec grudnia. Średnio zatem, co miesiąc pojawiały się na rynku dwie nasze pozycje szachowe. Myślę, że dla miłośników szachów to bardzo dobra wiadomość.

Comrel: Jak wygląda plan wydawniczy serii Olimpiad?

Krzysztof Puszczewicz: Najbliższe plany, to oczywiście wielka premiera XLI Olimpiady w Tromsø, potem Olimpiady z lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku oraz drugie i poszerzone wydania I Olimpiady (Londyn) i II Olimpiady (Haga).

Comrel: Czy opłaca się inwestować czas w kronikowanie Olimpiad Szachowych?

Krzysztof Puszczewicz: Tak. Wielka Księga Olimpiad Szachowych to jednocześnie wielka pasja i historyczna misja, której poświęciłem wiele lat i energii. Wydaje się, że jest to nadal jedyna taka inicjatywa na świecie, a przecież Olimpiady Szachowe są istotną częścią historii szachów. Aby skoncentrować się na wydaniu wszystkich części w rozsądnym czasie, zrezygnowaliśmy z wydawania wersji anglojęzycznych oraz formatów mobilnych. Pozostał nadal najbardziej popularny PDF. Kiedy cała Księga będzie już gotowa, wrócimy się do początku i będziemy uzupełniać ją o inne formaty i wersje językowe. Warto również podkreślić, iż nasza seria ma już swoich fanów, którzy jej kibicują i wspierają swoim zainteresowaniem.


Comrel: Jak Pan ocenia decyzję o stworzeniu i wydawaniu Kuriera Szachowego?

Krzysztof Puszczewicz: Kurier zdaje egzamin, bowiem uzupełnia rynek o pismo elektroniczne,
dostarcza najświeższych informacji o wydarzeniach szachowych oraz uczy szacunku do szachowych "gwiazd" z dawnych lat publikując często nieosiągalne fakty, zdjęcia i partie. O popularności Kuriera niech świadczy fakt, iż w 2014 roku był ściągany łącznie ponad 40 tysięcy razy, a to tylko dane z naszej witryny.

Comrel: Czy Kurier nadal będzie darmowy?

Krzysztof Puszczewicz: Tak, nadal będzie dostępny za darmo. Kurier Szachowy oraz Wielka Księga Olimpiad Szachowych mają być w swoim założeniu nowoczesnym i dostępnym dla wszystkich medium informacji.

Comrel: Czasopismo niewątpliwie zmienia się...

Krzysztof Puszczewicz: Oczywiście, Kurier Szachowy z miesięcznika, który na początku był głównie nastawiony na publikowanie merytorycznych treści, przeobraża się w bardziej profesjonalne pismo o ciekawej szacie graficznej. Staramy się słuchać czytelników i to właśnie dzięki nim podjęliśmy decyzje o większym zainteresowaniu aktualnymi wydarzeniami szachowymi na świecie i dokonaniu "graficznego tuningu" przy udziale Wydawnictwa Comrel. W Kurierze wprowadziliśmy również własny sposób opisywania turniejów, przypominający ten z Olimpiad Szachowych, w którym raportujemy o sytuacji na szachownicach w cyklu czasowym - choćby z godziny na godzinę. Nie jesteśmy ograniczeni papierem, więc nasze opisy mogą być bardziej kompletne.

Comrel: Jakie kolejne wyzwania przed Kurierem?

Krzysztof Puszczewicz: Na ten moment mogę zdradzić tyko tyle, że w kolejnych wydaniach planujemy wprowadzić nowość na rynku wydawniczym, która wzmocni informacyjną rolę Kuriera w środowisku szachowym. Pojawi się dział, którego celem będzie aktywne śledzenie i raportowanie turniejów na całym świecie oraz profilowanie zawodników.

Comrel: Życzymy Panu niegasnącej energii w całym kolejnym roku!

Krzysztof Puszczewicz: Bardzo dziękuję. Życzę udanej lektury grudniowych pozycji. Wszystkim naszym czytelnikom życzę wspaniałych Świąt Bożego Narodzenia i pomyślności w Nowym Roku.

(Zagadka - kto zgadnie, co będzie na okładce nowego Kuriera Szachowego???)

.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz