poniedziałek, 27 maja 2013

Światy dla fanów - Kindle Worlds

Coś świeżego i ciekawego pojawia się na rynku książek elektronicznych. Amerykański gigant, Amazon.com, który poinformował ostatnio, że w 2012 roku sprzedał więcej eBooków, niż egzemplarzy drukowanych, zdecydował się na utworzenie Kindle Worlds.


Czym są "światy kindle"? Jest to miejsce, w którym mogą realizować się twórcy i miłośnicy tzw. Fan Fiction, czyli niczym nieograniczonej fikcji literackiej, opartej na oryginalnych utworach. Otóż, chodzi o to, że istnieje potężna masa fanów, którzy realizują swoją kreatywność poprzez dopisywanie nowych historii do istniejących książek, filmów i seriali. Jeśli nie podoba Ci się zakończenie ostatniego Gossip Girl, możesz sama/sam rozwinąć alternatywny scenariusz.

Fan Fiction, to nic nowego, ale do tej pory była to szara strefa, ponieważ każda marka literacka czy filmowa objęte są prawami autorskimi, wobec tego, dla obu stron był to spory kłopot... Nie jest rozsądnym karanie fanów za ich miłość do bohaterów... ale z drugiej strony, twórcy tracili kontrolę nad swoimi dziełami. Wyobraźmy sobie sytuację, w której J.K. Rowling przystępuje do pisania kolejnej części Harrego Pottera, a w Internecie krąży już 10 alternatywnych zakończeń :-)

Kindle worlds przy udostępnieniu platformy dla wydawców fikcji, zadba o odpowiednie zgody właścicieli książek i filmów. I to jest prawdziwy przełom! Do tej pory można było jedynie pokątnie pisać swoje teksty w szarej strefie. Amazon nie tylko umożliwi fanom całkowicie legalne tworzenie alternatywnej rzeczywistości, ale również będzie można te dzieła sprzedawać i zarabiać na nich! W zależności od wielkości dzieła, ceny utworów będą oscylować między 0.99-3.99 USD. Z tej kwoty będą też opłacani właściciele marki, czyli praw autorskich.

Obecnie Amazon ma podpisane umowy na poniższe  "światy":
  • "Gossip Girl"
  • "Pretty Little Liar"
  • "The Vampire Diaries"
Fani-pisarze są zachwyceni! I trudno się dziwić - to wspaniała idea. Czy w Polsce doczekamy się podobnej inicjatywy?

.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz