piątek, 2 marca 2012

Wielka Księga Olimpiad Szachowych

W imieniu Autora i Wydawcy z wielką przyjemnością rozpoczynam pierwszy blogowy wątek dotyczący cyklu tworzenia i wydawania Wielkiej Księgi Olimpiad Szachowych.

Wyjaśnijmy już na początku  podstawowe założenia, które leżą u źródeł tej wyjątkowej inicjatywy i tłumaczą dlaczego, kiedy, jak i dla kogo powstaje Księga Olimpiad?

Czym jest Wielka Księga Olimpiad Szachowych?
Jest to seria książek, będących unikalną w skali świata próbą pełnej rekonstrukcji wydarzeń olimpijskich w szachach, począwszy od oficjalnej I Olimpiady - czyli od roku 1927, aż po dzień dzisiejszy. Księga podzielona jest na części, które odpowiadają historiom poszczególnych olimpiad, których mamy już 40. Mija już ponad 13 lat od rozpoczęcia tej pracy i Autor podjął decyzję o rozpoczęciu cyklu wydawniczego swojego dzieła. Mam nadzieję, że będzie to ciekawa lektura dla wszystkich entuzjastów szachów, którzy mają ochotę przeżyć jeszcze raz emocje olimpijskie.
Co znajdę w Księdze Olimpiad?
Wyobraź sobie, że obserwujesz zmagania olimpijskie runda po rundzie. Przyglądasz się zawodnikom, dostrzegasz wschodzące gwiazdy i poznajesz starych mistrzów. Jesteś przy szachownicy, kiedy dzieje się na niej coś emocjonującego. Wiesz dokładnie dlaczego mistrz Kalabar przegrywa już w 4-tym ruchu. Co się dzieje, kiedy czołowi szachiści przegrywają 5 partii z rzędu - czy się podniosą... Widzisz dramatyczne sytuacje w przedostatniej rundzie, kiedy w końcu pościg za liderem kończy się sukcesem, jednak... pozostaje jeszcze ostateczna runda i wszystko może się zdarzyć.
Czy już domyślasz się jak prowadzona jest książka? Jest to po prostu historia opowiedziana z perspektywy obecnego na niej obserwatora. Entuzjasty, który przytacza partie, diagramy, tabele, statystyki, zdjęcia, szkice i wszystko co może przybliżyć atmosferę tamtych dni. 
Co jeszcze wyróżnia tę serię?
Przede wszystkim, serii nie sposób bezpośrednio porównać do żadnego innego dzieła, ponieważ nikt dotychczas nie podjął się spisywania historii olimpiad z takim rozmachem.
Wszystkie dostępne partie, rozegrane podczas olimpiad zostały odtworzone, oczyszczone z błędów i uzupełnione, często dzięki pomocy samych zawodników.
Odtworzone zostały wszystkie tabele, karty zawodników, wyniki meczów - dzięki temu seria podaje do wiadomości przeróżne indywidualne oraz drużynowe statystki, które ukazują ciekawe aspekty turnieju, jak choćby rzeczywistą siłę gry poszczególnych zawodników.
Szczególnie zadbano o poprawną pisownię nazwisk zawodników.
Do każdej pracy dołączono ogólnie dostępne materiały zdjęciowe ale także unikatowe fotografie i informacje, które są już dziś niedostępne, ponieważ zlikwidowano ich źródła.

Kolejne informacje będą publikowane na stronach tego bloga.

Do przeczytania!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz